MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)
2016-01-30
356522
| Klubbat belopp | 4 000 SEK |
| Utropspris | 3 000 SEK |
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988),
Staketet (Grez-sur-Loing), signerad ´M. Bolin Clason´, olja på kartong med fransk tillverkarstämpel, 26 x 34 cm
Utförd 1924
UTSTÄLLD:
Stockholm, Galerie Moderne, Märtha Bolin-Clason, 1-15 december 1937, förord av Otto G. Carlsund, nr. 18 ´Staketet (Grez sur Loing) 1924´
PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling
Läs mer