MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)
2016-01-30
356518
| Klubbat belopp | 5 800 SEK |
| Utropspris | 4 000 SEK |
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988),
Narciss med löv, signerad och daterad ´M. Bolin 25´ och signerad och daterad ´Paris 1925 vid Belleni "narcisse med löv", på baksidan, olja på pannå, 33 x 23 cm,
HISTORIK:
Belleni syftar på rue Belloni där konstnärens ateljé var belägen
PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling
Läs mer