MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)
2016-01-30
356517
| Klubbat belopp | 5 000 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988),
Skog i Paris, signerad ´M. Bolin-Clason-24´ och inskriberad ´Skog i Paris´, av konstnären på baksidan, olja på kartong, 26 x 18 cm
Originalram
PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling
Läs mer