MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)
2016-01-30
356509
| Klubbat belopp | 6 200 SEK |
| Utropspris | 2 500 SEK |
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988),
Från Långholmssundet, Stockholm, signerad ´M Bolin från Långholmssundet, Akademien 1921´ och ´M B Clason 1921´, på baksidan, olja på duk, 30 x 39 cm
PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling
Läs mer