MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)
2016-01-30
356499
| Klubbat belopp | 4 000 SEK |
| Utropspris | 2 500 SEK |
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988),
Stilleben med blomstervas och tändsticksask, signerad och daterad "1947 M. Bolin-Clason" och "Märtha Bolin-
Clason 1947 från Nybrokajen", i blyerts på baksidan, olja på duk, 33 x 24 cm,
PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling
Läs mer