MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)
2016-01-30
356490
| Klubbat belopp | 4 000 SEK |
| Utropspris | 3 000 SEK |
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988),
Roddare på ån, signerad "M. Bolin-Clason", olja på duk, 28.5 x 50 cm
UTSTÄLLD:
Stockholm, Lilla Galleriet, Märtha Bolin-Clason. Utställning, 28 sept.-15 oktober 1946, Nr. 39 "Roddare på ån"
Tidaholm, Stora hotellet, Tidaholms Konstförening, Märtha Bolin-Clason,. Utställning, 17-21 mars 1948, nr. 18 "Roddare på ån"
HISTORIK:
Motivet är möjligtvis hämtat från Fyrisån i Uppsala eftersom roddaren bär studentmössa.
PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling
Läs mer