MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988)
2016-01-30
356486
| Klubbat belopp | 5 600 SEK |
| Utropspris | 2 500 SEK |
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988),
Svolvær I, Lofoten, signerad ´M. B-CLASON´ och signerad, betitlad och daterad ´Märtha Bolin-Clason/Lofoten I/Märtha Bolin-Clason/Svalbaer II 1968´, på en etikett på baksidan, olja på duk lagd på masonit, 60x81 cm
PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling
Läs mer