Kassakista
2016-01-26
355424
| Klubbat belopp | 2 200 SEK |
| Utropspris | 3 000 SEK |
KASSAKISTA, metall, 1800-tal, bemålad i svart och grönt, höjd ca 50, 60 x 45 cm
ÖVRIGT: Enligt brev daterat 1852 ursprungligen från Söderhamns sjötullkammare
PROVENIENS: Tullverket
Senare bemålad, slitage, nyckel saknas