Hjälm
2016-01-21
354310
| Klubbat belopp | 3 200 SEK |
| Utropspris | 2 500 SEK |
HJÄLM, svensk, 1800-tal, för kustridare, hjälmklocka av svart skinn med mässingsbeslag, hög kam, käkremsfjäll av mässing
Proveniens: Tullverket
en käkrem och spänne saknas, slitage