Sabel
2016-01-21
354248
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 4 000 SEK |
SABEL, svensk, m/1770 för Savolax fotjägare eller m/1775 för Savolax lätta infanteriregemente, P-stämplad klinga, svart läderbalja med mässingsbeslag, längd 81 cm
Proveniens: Tullverket
korrosion, slitage, skador, doppsko saknas