Sabel
2016-01-21
354234
| Klubbat belopp | 6 000 SEK |
| Utropspris | 7 000 SEK |
SABEL, svensk, m/1770 för Savolax fotjägare eller m/1775 för Savolax lätta infanteriregemente, P-stämplad klinga, svart läderbalja med 2 mässingsbeslag, längd 81 cm
Proveniens: Tullverket
doppskon lös, slitage