Värja
2016-01-21
354030
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 6 000 SEK |
VÄRJA, svensk, 1820/30-tal, för infanteriofficer, klinga med ås, graverad med Carl XIV Johans namnchiffer samt Sveriges och Norges riksvapen, förgyllt mässingsfäste, genombruten parerplåt och kannelerad knapp, längd 105 cm
omslipad vid spetsen