Värja
2016-01-21
353224
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 2 500 SEK |
VÄRJA, svensk, för ämbetsman, tveeggad klinga, korsformat förgyllt fäste med lilla riksvapnet, kavelplattor av pärlemor, svart skinnbalja med två dekorerade och förgyllda beslag, längd 88 cm
Proveniens: Tullverket
en kavelplatta saknas, balja med bristningar