Sabel
2016-01-21
352726
| Klubbat belopp | 2 600 SEK |
| Utropspris | 2 500 SEK |
SABEL, för officer, 1800-talets slut, klinga med etsad dekor och text: "Konungen och Fäderneslandet", märkt G.E. Svalling Mölntorp, genombrutet mässingsfäste, svart stålbalja, längd 96 cm
Proveniens: Tullverket