Värja
2016-01-21
349697
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 4 000 SEK |
VÄRJA, svensk, 1800-talets mitt, för ämbetsman, tveeggad klinga, korsformat fäste i förgylld mässing dekorerat med lilla riksvapnet, svart balja i läder med två förgyllda och dekorerade mässingsbeslag, längd 95 cm
spricka i en kavelplatta