Orientmatta
2015-12-17
349419
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 15 000 SEK |
ORIENTMATTA, turkmen, möjligen Kizil Ayak, ca 508x296 cm,
Historik/ Proveniens: Originalkvitto från år 1924, A-B Konsthandeln Fortuna medföljer, enligt uppgift i samma släkt sedan inköp
Jämnt slitage, mindre hål, langetteringar delvis med äldre lagningar