Lockpokal silver förgylld prins Carl och Ingeborg

Klubbat för:

23 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

FERDINAND BOBERG, tillskriven, lockpokal, silver, K. Anderson, Stockholm 1936, rund, nedåt avsmalnande, välvd godronnerad fot, livet med kannelerad och rutad dekor samt vid mynningen strödda kronor, vid mynningen reliefdekor av lagerbladskartusch med prinskrona samt sammanflätade bokstäverna C och I för Prins Carl och Prinsessan Ingeborg, välvt lock med prinskrona, förgylld, höjd 29 cm, vikt ca 630 g
PROVENIENS: Margrethelunds slott, Åkersberga
gåva av Prinsparet Carl och Ingeborg

Lockets prinskrona med några skadade tenar

349154

2015-12-16