Bestick silver
2015-12-09
346450
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 20 000 SEK |
BESTICK, 142 dlr, silver, modell Empire, stämplar Otto Larsson, Landskrona ca 1913-20, 18 matknivar, 18 matgafflar, 17 matskedar, 18 mindre matknivar, 15 mindre matgafflar, 16 dessertskedar, 15 fruktknivar med silverskaft, 12 fruktgafflar, 4 smörknivar, ostkniv, 2 såsslevar, 6 teskedar, total silvervikt exklusive knivar med stålblad ca 3950 g, 12 ostronknivar i nysilver samma modell medföljer
Slitage smärre skador, några stålblad rostiga
graverad bokstav S