Two Plates (OrientalSelected)
Klubbat för:
7 600 SEK
8 000 SEK
A SET OF TWO PLATES, enamelled and gilt, the centre with Swedish words of wisdom "Må vi förlåta hos andra hwad vi ursäkta hos oss sjelfve" and "At tilbedja den Högmodige är en Dubbel förnedring", (trans "May we forgive in others what we excuse in ourselves" and "To worship the haughty is a double humiliation"), Jiaqing (1796-1820), diameter c. 25 cm
TALLRIKAR, 2 st, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), dekor i emaljfärger och förgyllning, motiv av svenska visdomsord "Må vi förlåta hos andra hwad vi ursäkta hos oss sjelfve" resp "At tilbedja den Högmodige är en Dubbel förnedring", diameter ca 25 cm
Displayed at Nybrogatan 32 Stockholm 24th-30th of November.
Visas på Nybrogatan 32 Stockholm 24-30 November.
Nicks Nagg
346321
2015-12-01