Soppslev pepparströare sked silver
2015-12-06
345751
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 1 500 SEK |
SOPPSLEV, träskaft, C. Neuendorff, Karlskrona 1875, PEPPARSTRÖARE, England 1900-tal, på tre kulfötter, TESKED, Ryssland 1860 med vridet skaft, silver, FICKUR, vitmetall, 1900-talets början
Soppslevens träskaft saknar benknopp och med liten kantskada, fickuret saknar sekundvisare och med skadad urtavla