A Gilded Lacquered Wood Buddha (OrientalSelected)
2015-12-01
345313
| Klubbat belopp | 3 200 SEK |
| Utropspris | 4 000 SEK |
A JAPANESE PAINTED AND GILDED LACQUERED WOOD BUDDHA, together with two stands, 19th century, height c. 30 cm
PROVENANCE: Professor Ulla Ehrenswärd, Stockholm
BUDDHA, bemålat, förgyllt och lackerat trä, Japan, 1800-tal, höjd utan ställ ca 30 cm
PROVENIENS: Professor Ulla Ehrenswärd, Stockholm
Displayed at Nybrogatan 32 Stockholm 24th-30th of November.
Visas på Nybrogatan 32 Stockholm 24-30 November.
Cracks, loss of gilding and colour Sprickor, slitage på förgyllning och bemålning