Christian Eriksson skulptur
2015-12-10
343931
| Klubbat belopp | 800 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
CHRISTIAN ERIKSSON (1858-1935), Sameförfattaren Johan Thuuri, patinerad gips, signerad Chr. Er. höjd ca 45 cm
LITTERATUR: Helge Kjellin: Christian Eriksson, SAK 1953, sidan 210ff
Slitage, färgbortfall