Sockerskålar 1 par silver
2015-11-29
343548
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 12 000 SEK |
SOCKERSKÅLAR, 2 st., silver, en av Johan Petter Grönvall, Stockholm 1824, en stämplad Stockholm 1926, rund, delvis godronnerad skål, tre svängda ben avslutande i form av djurhuvuden, triangulär fotplatta med 3 tassfötter, 2 lejonmaskaroner med ringhandtag, välvt lock med papegojknopp i bladkrans, skedurtag, höjd ca 25 cm, vikt 660 resp. 710 g
Små bristningar vid ett skedurtag, locken med smärre bucklor