Armband 18 k guld
2015-11-18
342905
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 7 000 SEK |
ARMBAND, 18 k guld, 10 kvadratiska sektioner med fasettslipade safirer i stjärnformationer och orientpärlor samt rosenslipade diamanter, otydliga stämplar, 1900-talets första hälft, längd 17 cm, vikt ca 27 g
Stenar med hack och skador, flertalet pärlor saknas samt dess fästen (några med skador), fattningar skeva