Orientmatta
2015-11-29
342752
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 20 000 SEK |
ORIENTMATTA, turkmen, möjligen Kizil Ayak, ca 508x296 cm,
Historik/ Proveniens: Originalkvitto från år 1924, A-B Konsthandeln Fortuna medföljer, enligt uppgift i samma släkt sedan inköp
Jämnt slitage, mindre hål, langetteringar delvis med äldre lagningar