Spegel göteborgsarbete i empire

Klubbat för:

16 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

SPEGEL, göteborgsarbete i empire, etikettsignerad P. G. Bylander (Pehr Gustaf B., spegelfabrikör och skulptör i Göteborg 1804-52), Göteborgs hallstämpel, fanérad med mahogny, träskuren dekor av änglar samt svärtade detaljer, delat kvicksilverfolierat spegelglas, höjd 198x92 cm

Dekorskador, fanérsprickor, nedersta glaset senare

342209

2015-11-15