Underglazed Dish (OrientalSelected)
2015-12-01
342093
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 3 000 SEK |
AN UNDERGLAZED DISH, sculpted rim, decorated with garden and flying insects, base marked with leaf, Kangxi (1662-1722), diameter c. 28 cm
SKÅLFAT, porslin, Kina, 1600-tal, Kangxi (1662-1722), konturerat brätte, dekor i underglasyrblått med motiv av trädgård, botten märkt med löv, diameter ca 28 cm
Displayed at Nybrogatan 32 Stockholm 24th-30th of November.
Visas på Nybrogatan 32 Stockholm 24-30 November.
Cracks, nicks Sprickor, nagg