Cups with Saucers (OrientalSelected)
2015-12-01
341588
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 2 000 SEK |
A SET OF FIVE FAMILLE ROSE CUPS WITH SAUCERS, decorated with sprinkled flowers and monograme "CSM", 18th/19th century, cups height c. 4.5 cm
KOPPAR med FAT, 5 st, porslin, Kina, 1700/1800-tal, dekor i famille rose med motiv av strödda blommor samt mongram "CSM", kopparnas höjd ca 4,5 cm
Displayed at Nybrogatan 32 Stockholm 24th-30th of November.
Visas på Nybrogatan 32 Stockholm 24-30 November.
Cracks, damages/repairs, one saucer with shard missing Sprickor, skador/lagningar, ett fat saknar en flisa