Brosch 18 k guld 1800-tal
2015-11-10
340558
| Klubbat belopp | 2 000 SEK |
| Utropspris | 2 500 SEK |
BROSCH, 18 k guld, koboltblå emaljdekor samt pärlor, 1800-talets andra hälft, längd 4,5 cm, vikt ca 13 g, tidstypiskt etui dock ej original
Emaljskador, tennlödningar, broschnål och fästen omarbetat senare och del av ursprungliga fästen kvar