A Pair of ´Phoenix´ Dishes (OrientalSelected)
2015-12-01
340462
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 5 000 SEK |
A PAIR OF ´PHOENIX´ DEEP DISHES, enamelled, underglazed and partly gilt with flowers and urns, flying iron red Phoeanix birds to rim, Qing dynasty, 18th century, diameter c. 25 cm
PROVENANCE: The Nobel family
DJUPA FAT, porslin, Kina, Qing, 1700-tal, dekor i emaljfärger, underglasyr samt delvis förgyllda, motiv av flygande Fenixfåglar i järnoxidrött längs brättet, diameter ca 25 cm
PROVENIENS: Familjen Nobel
Displayed at Nybrogatan 32 Stockholm 24th-30th of November.
Visas på Nybrogatan 32 Stockholm 24-30 November.
Nicks, wear Nagg, slitage