Famille Rose Dessert Dishes (Oriental Selected)
2015-12-01
339284
| Klubbat belopp | 4 000 SEK |
| Utropspris | 6 000 SEK |
A SET OF FOURTEEN DESSERT DISHES, decorated with famille rose flowers, the rims with iron red and gilding, Qianlong (1736-95), diameter c. 16 cm
BÄRTALLRIKAR, 14 st, porslin, Kina, 1700-tal, Qianlong (1736-95), dekor i famille rose med motiv av blommor, brättet med dekor i järnoxidrött och förgyllning, diameter ca 16 cm
Displayed at Nybrogatan 32 Stockholm 24th-30th of November.
Visas på Nybrogatan 32 Stockholm 24-30 November.
Lagningar, bränningsdefekter, slitage, smärre nagg