Tallrikar och skålfat Kina 1600/1700-tal
2015-11-03
339209
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 2 500 SEK |
TALLRIKAR, 5 st, porslin, Kina, 1700-tal, Qianlong (1736-95), SKÅLFAT, porslin, Kina, 1600/1700-tal (Kangxi 1662-1722), tallrikarna med dekor i imari motiv av blommor, skålfatet med konturerat brätte, dekor i wucai med motiv av blomsterrankor, diameter ca 21-23 cm
Slitage, nagg, sprickor, skålfat med lagning, två tallrikar med lagningar