Askar och skål
2015-11-02
338688
| Klubbat belopp | 800 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
ASKAR, 3 st, SKÅL med lock och fat, porslin, Kina, 1900-talets första hälft, en ask i 3 sektioner, delvis förgylld dekor mot orange bakgrund, skål med lock med reserver innehållande polykrom dekor med motiv av landskap, höjd ca 3-12 cm
Nagg, slitage, bränningsdefekter