A Famille Rose Tureen and Cover (OrientalSelected)
2015-11-01
337119
| Klubbat belopp | 3 800 SEK |
| Utropspris | 4 000 SEK |
A FAMILLE ROSE TUREEN AND COVER, octagon form, partly gilt, decorated with birds in blooming garden, sculpted lotus finial and lotus bud handles, Qianlong period (1736-95), length c. 36 cm height c. 21 cm
TERRIN MED LOCK, porslin, Kina, 1700-tal, Qianlong (1736-95), dekorerad i famille rose samt underglasyrblått med motiv av fåglar i trädgård, lockknopp och handtag skulpterade i form av lotusknoppar, längd ca 36 höjd ca 21 cm
Repairs, wear
Lagningar, slitage