Ampel sengustaviansk
2015-10-21
336115
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 8 000 SEK |
AMPEL, sengustavianskt stockholmsarbete, omkring 1800, brännförgyllda beslag, skål av vitt glas, kedjefästen i form av bockhuvuden, avslutande pinjekotte, höjd 72 cm
Sannolikt senare skål, lagning, smärre nagg och borrade lufthål, takfäste med spår av el