Bo Åke Adamsson schackbräde med pjäser

Klubbat för:

86 000 SEK

Utropspris

100 000 SEK

BO ÅKE ADAMSSON (f. 1941): Schackbräde med 32 gjutna schackpjäser i försilvrad och förgylld mässing samt med gjutarmärkning Skultuna 1607 Sweden, spelplan i form av färglitografi signerad Bo Åke Adamsson, i trycket märkt Skultuna Mässingsbruk 1607, medföljer måttanpassat monterskåp med inbyggd belysning, mått spelplan ca 100,5x98,5, mått pjäser höjd ca 13-24, mått monterskåp höjd inklusive kulfötter ca 38,5, 110x110 cm,

Historik: Enligt konstnären har det tillverkats 14 exemplar.

Biografi: Konstnär Bo Åke Adamsson, målare, skulptör, grafiker, född i Stockholm 1941.

Bo Åke har en stark känsla för tingens form och väjer i det här fallet inte för ett närmast organiskt uttryckt formspråk. Han är väl förtrogen med det konstnärliga hantverket och följer och återförnyar en europeisk tradition som sträcker sig långt bakåt i tiden.

Han har ställt ut på svenska gallerier, men även utanför landets gränser, t ex New York. Bo Åke är representerad bland annat i Gustav VI Adolfs och Carl XVI Gustafs samlingar, Nationalmuseum, Västerås Konstmuseum, Aguélimuseet i Sala, Sveriges Riksdag samt i Köpings Konstmuseum. Han är i dagsläget verksam i Sala.

335295

2015-10-21