Bägare silver 1700-tal bägare ostämplad
2015-10-19
334678
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 3 000 SEK |
BÄGARE, 2 st., silver, en av Carl Lemon, Uppsala sannolikt 1760, en av Erik Niklas Thomé, Stockholm 1769, räfflad fot, på livet graverad dekor, höjd 8,5 resp. 8 cm, medföljer en ostämplad 1700-talsbägare, möjligen låghaltigt silver, räfflad fot, höjd 8 cm