Värja
2015-10-08
333708
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 16 000 SEK |
VÄRJA, svensk, 1700-talets mitt för kavalleriofficer, klinga med skarp ås, blånerad närmast fästet med graverad och förgylld dekor av lilla riksvapnet och troféer mm., förgyllt mässingsfäste med kavellindning av grov tvinnad mässingstråd, längd 99 cm
Klingan med hack