Hjullåspistol
2015-10-08
332202
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 100 000 SEK |
HJULLÅSPISTOL, tysk, för kurfursten av Sachsens livgarde, daterad 1564, pipa med oktagonalt kammarstycke, stämplat lås med graverade detaljer, utanpåliggande hjul, svärtad stock med graverade beninläggningar, stor kolvkula med sachiska kurfurstens vapen. längd 63 cm
Kompletteringar, skador,