Plates Famille rose, Qianlong (Selected)
2015-10-01
332018
| Klubbat belopp | 2 400 SEK |
| Utropspris | 3 000 SEK |
A SET OF 3+3 FAMILLE ROSE PLATES, partly of octagon shape, decorated with flowers, tulips and garden, diameter c. 23 cm
TALLRIKAR, 3+3 st, porslin, Kina, 1700-tal, Qianlong (1736-95), varav 3 med konturerade oktagona brätten, dekor i famille rose med motiv av strödda blommor, bl a tulpaner respektive trädgård med blommande krysantemum samt pion, diameter ca 23 cm
Cracks, nicks
Enstaka sprickor, nagg