A Japanese bronze box with cover (Selected)
2015-10-01
331594
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 4 000 SEK |
A JAPANESE BRONZE BOX WITH COVER, inlays in silver depicting butterflies and flowers, the knob in shape of a snail, Meiji period (1868-1912), height c. 16 cm
ASK MED LOCK, brons, Japan, Meiji perioden (1868-1912), silverinläggningar föreställande fjärilar och blommor, lockknoppen i form av en snigel, höjd ca 16 cm
Wear, the cover with possible repair (damage)
Slitage, locket med möjlig lagning (skada)