Sabel
2015-10-08
331188
| Klubbat belopp | 4 800 SEK |
| Utropspris | 4 000 SEK |
SABEL, svensk, 1800-talets första hälft, för dragonofficer, balja med dekorerade mässingsbeslag, längd 96 cm
Proveniens: Generallöjtnant Friherre Carl Ericson (1840-1928)
slitage balja med klämskador