Nils Ljungberg silverbägare 1700-tal
2015-09-17
328026
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 2 000 SEK |
NILS LJUNGBERG (mästare i Örebro / Arboga 1752-88), bägare, silver, 1763, svisselerade dekor med motiv av blommor, godronnerad fot, bär spår av förgyllning, höjd ca 8 cm, vikt ca 46 g