Sekretär av Jonas Hultstén

Sekretär av Jonas Hultstén
Sekretär av Jonas Hultstén
Sekretär av Jonas Hultstén
Sekretär av Jonas Hultstén
Sekretär av Jonas Hultstén
Sekretär av Jonas Hultstén
Sekretär av Jonas Hultstén
Sekretär av Jonas Hultstén
Sekretär av Jonas Hultstén
Sekretär av Jonas Hultstén
Sekretär av Jonas Hultstén
Sekretär av Jonas Hultstén
Sekretär av Jonas Hultstén
Sekretär av Jonas Hultstén
Sekretär av Jonas Hultstén
Sekretär av Jonas Hultstén
Sekretär av Jonas Hultstén
Sekretär av Jonas Hultstén

Klubbat för:

44 000 SEK

Utropspris

30 000 SEK

JONAS HULTSTÉN (mästare i Stockholm 1773-1794), sekretär, gustavianskt stockholmsarbete, signerad JHultsten, fanerad med amarant, björk och jakaranda, beslag av förgylld brons, lådinredning bakom klaff, en låda med fack och glasflaskor, fronten med rombmotiv och blomsterkvistar, nedre front och sidor med friser och inlagda lagerfestonger och hängen, avsmalnande ben, fothylsor, höjd 106, 82 x 43 cm
PROVENIENS: Direktör H. G. Turitz samling, Göteborg (grundare 1930 av EPA-varuhusen)

Smärre skador, torrsprickor, lagningar. Nycklar finns att avhämta i Utlämningen

327787

2015-09-21