Ljusstakar 1 par Petter Höijer Örebro

Klubbat för:

7 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, tenn, sengustavianska, signerade Petter Höijer (mästare i Örebro 1796-1819/20), klockat postament på fyrkantig fot och räfflad kolonn, lösa ljusmanschetter, höjd 20 cm

Slitage, lagningar, bristningar, en med längsgående buckla på den klockade delen

327554

2015-09-23