Stolar 1800-talets första hälft
2015-08-31
324578
| Klubbat belopp | 5 200 SEK |
| Utropspris | 3 000 SEK |
STOLAR, 4 st snarlika, sengustavianska, Lindome, träskuren dekor, rygg med spjälknippe och dekor av sädesax, bemålade i pärlgrått, höjd ca 89 cm
LITTERATUR: Birgitta Martinius: Stolar från Lindome, Västerås 2012, jämför liknande stolar sidan 146ff
Skador, bräckage, slitage