Export Paintings / oljemålningar (Selected)
2015-08-01
321362
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 10 000 SEK |
A PAIR OR CHINESE EXPORT PAINTINGS, depicting elegant ladies at leisure in a palace setting, oil on canvas, 18/19th century, c. 28 x 21 cm
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, Kina, 17/1800-tal, olja på duk, motiv av damer i palatsinteriör, ca 28x21 cm
Relined, wear, loss of colour Uppfodrad, slitage, färgbortfall