Ampel 1800-tal
2015-07-21
320874
| Klubbat belopp | 3 600 SEK |
| Utropspris | 5 000 SEK |
AMPEL, för 4 ljus, empirestil, 1800-tal, patinerad och delvis brännförgylld brons, med dekor av bl.a. växtornamentik och eldflamma, avslut i form av pinjekotte, total höjd ca 78 cm
PROVENIENS: Osmond Antik, Gamla Stan, Stockholm
Borrad för el, lagningar