Skål och skålfat lergods islamiskt kulturomr
2015-08-02
319977
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 2 000 SEK |
SKÅL och SKÅLFAT, sent 1800-tal, islamiskt kulturområde, glaserat lergods, i brunt, grönt och vitt, fatets diameter 22 cm, skålens höjd 8 cm, diameter 16 cm
Skålen med lagningar, smärre glasyrbortfall
Fatet med nagg