Vas Sgrafitto
2015-07-11
319817
| Klubbat belopp | 1 200 SEK |
| Utropspris | 1 000 SEK |
JOSEF EKBERG, vas, "Sgrafitto", flintgods, Gustavsberg 1920, reliefdekor av blommor och blad i blått mot ljust turkosblå fond, signerad Gustafsberg 1922 J.Ekberg, höjd 20 cm
Botten med krackelyr